Rozhovor s Jirkou Buchalem

01. 10. 2014

Jiří Buchal je lídrem Svobodných pro komunální volby v Řevnicích a kandidátem na starostu města.

Strana svobodných občanů kandiduje do městského zastupitelstva v Řevnicích poprvé. Jirka Buchal však žádným nováčkem není. Před čtyřmi roky kandidoval do zastupitelstva se svým uskupením Občané Řevnic pro změnu, které ve volbách získalo 17,12 procent hlasů. Nejen o tom, proč letos Jirka kandiduje za Svobodné, je tento rozhovor. 

Rozhovor s Jirkou Buchalem

Jako lídr kandiduješ již podruhé, budeš se v případě úspěchu ucházet o post starosty?

V našem městě žiji od svého narození. Dvanáct let pracuji v zastupitelstvu města, kde jsem vždy fungoval jako odborník na ekonomické otázky, organizoval pomoc při povodních a snažil se také fungovat jako brzda u těch rozhodnutí, která by nebyla pro město výhodná. Tentokrát jsem připraven pracovat v radě města a jako lídr Strany svobodných občanů v Řevnicích se tímto ucházím i o post starosty našeho města.

V letošním roce již nemáš nezávislou kandidátku, ale kandiduješ za neparlamentní Stranu svobodných občanů. Chceš tím jen zvýšit šance na úspěch nebo plánuješ do budoucna něco víc?
Od svých 18 let podnikám, a tak se považuji za pravicově založeného člověka. Dlouhodobě mne mrzelo, že většina „pravicových“ subjektů měla program pouze populistický s cílem dostat se k moci, nikoliv však dlouhodobou vizi či ideu. Toto jsem našel u Strany Svobodných občanů, jejíž názor na uspořádání společnosti je mi blízký a se kterou již několik let spolupracuji.
Cílem celého týmu kolem řevnické části Svobodných je vyhrát volby do zastupitelstva města a díky tomu dostat možnost prosadit svůj program. V delším časovém období bych rád pomohl straně v krajských volbách. Do budoucna bych rád viděl Svobodné i v parlamentu.

Do budoucna tedy cílíš i na krajskou, případně státní politiku?
Cílím na tu krajskou. Jelikož věřím, že z kraje budu schopen Řevnicím a místu, kde žiji, pomoci. O té státní zatím nepřemýšlím.

Jako zastupitel Řevnic ses poslední 4 roky podílel na chodu města. Co považuješ za svůj největší úspěch a neúspěch?

Z těch úspěchů bych jmenoval tři.

Řada věcí se určitě nepodařila. Ale vzhledem k omezenému rozpočtu jsme bohužel nedokázali uspokojit všechny potřeby. Co bych vypíchl, tak to je stav Technických služeb. Zde má město ještě stále veliké rezervy, což bude důležitý úkol pro následující 4 roky.

Jak hodnotíš směr, kterým se město Řevnice ve svém rozvoji ubírá?
Za poslední roky, kdy město přestal vést starosta za ODS – Miroslav Cvanciger, se výrazně snížila zadluženost. V době, kdy současná koalice přebírala město, tak platilo své závazky po splatnosti, městská společnost EKOS dlužila 6 miliónů a hrozila jí insolvence. To je dnes již vyřešeno. Město má dnes většinu dluhů splacených, na účtu více než 15 miliónů korun připravených na investice a několik rozjetých akcí typu přístavba nové školy, přednádražní prostor, oprava několika ulic a další.

Co je toho příčinou?
Příčinou je šetrné hospodaření současné koalice vedené starostou Liborem Kvasničkou, nové rozpočtové určení daní a zastavení rozhazování, které bylo za předchozího vedení města na denním pořádku. Například tisk 750 městských kalendářů, kdy bylo za jeden výtisk se svolením tehdejšího starosty zaplaceno cca 1000 Kč.

Proč mají voliči ve volbách zaškrtnout právě tebe?
Každý z nás má „to správné řešení“, ale některá fungují a jiná ne. Někdo chce vše dokázat sám. Někteří o tom jen mluví… Mou výhodou je, že to vše nebudu dělat sám, ale mám k tomu tým odborníků a kamarádů - v čele s Martinem Sudkem, který své ekonomické schopnosti prokázal již mnohokrát při řešení mnoha problémů města. A který byl také hlavní tažnou silou při výstavbě dětského hřiště.

A co popřeješ městu na závěr?
Městu popřeji hlavně dobrý výsledek ve volbách, starostu či starostku, který bude odborníkem, s poctivými úmysly a týmem lidí, kteří za následující 4 roky město posunou výrazně dopředu. Přál bych si, aby většina zastupitelů po volbách zapomněla na šarvátky a politické boje a jako jeden celek začala spolupracovat a prosazovat program, který mají v mnoha bodech totožný, či podobný.

Díky za rozhovor a hodně štěstí!